Pregnancy period, @TR

What to do for a comfortable sleep during pregnancy?

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde uyku problemleriniz artabilir. Doğru pozisyonda kaliteli bir uyku, hem siz hem de bebeğiniz için çok önemlidir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere güzel bir uyku çekmenizi sağlayacak öneriler sunuyoruz. Hamilelikte uyku pozisyonlarını öğrenmek için özel haberimizi hemen okumaya başlayın!

Karnınız büyüdükçe uyumanız zorlaşır. Mide yanması, bel ağrıları gibi sorunlar da rahat bir uyku pozisyonu bulmanıza engel olur. Hamilelikte, yüzüstü ve sırtüstü yatmak uygun değildir. Sırtüstü yattığınızda, rahmin tüm ağırlığı bel kemiğinin ve sırt kaslarının üzerine yüklenir. Bu durum, ana kan damarlarının sıkışmasına sebep olur. Bu nedenle, hamileliğin son aylarında tavsiye edilmez. Yüzüstü yatmanız da pek mümkün olmaz.

Hamilelikte uyku pozisyonları

Hamilelikte uyku pozisyonlarından en iyisi yan yatmaktır. Hatta kan akışını daha rahat sağlamak için sol tarafa yatmanız çok daha iyidir. Yan yatmak bebeğinize hiçbir zarar vermez.

Yan yatın ve dizlerinizi bükün. Büktüğünüz dizlerinizin arasına yastık koyun. Hamile yastıkları da rahat bir uyku için sizi çok yardımcı olacaktır.

Bütün gece, aynı pozisyonda kalamayabilirsiniz. Uyandığınızda kendinizi sırtüstü yatar vaziyette bulursanız endişelenmeyin. Bu, bebeğinize zarar vermez. Tekrar yana dönüp kıvrılarak uyumaya devam edin.

Does sleeping position during pregnancy affect the baby?

Hamilelikte yüzüstü yatmak, bebeğinin etrafını saran amniyon sıvısı sayesinde bebeğe zarar vermez. Ancak, hamileliğin ilerleyen haftalarında büyüyen karnınızla durum değişir ve yüzüstü pozisyon sizin için hiç rahat olmaz.

Sırtüstü yatmak, bebek için sakıncalı bir durumdur. Bu nedenle, bebeğinizin sağlığı için sırtüstü yatmaktan kaçınmalısınız. Tam sağa veya sola doğru yatmanız da şart değildir. Karnınızı hafif yana çevirerek yatmanız yeterli olacaktır.

Hamilelikte uyumak için ne yapmalı?

Karnınız büyüdükçe rahat bir uyku pozisyonu bulmanız zorlaşır. Bebeğiniz hareketliyse size uykuda rahat vermeyebilir. Bunlara, bebeğin doğumu ve doğumdan sonrasıyla ilgili kaygılarınız da eklenince uykusuzluk problemi başlar.

Hamilelik döneminde uykusuzluk çekiyorsanız sizin için önerilerimiz var:

  • Yatağa girmeden önce gevşemeye çalışın. Ilık bir banyo yapabilir veya gevşeme egzersizleri deneyebilirsiniz.
  • Eşinizden, size masaj yapmasını isteyebilirsiniz.
  • Yatak odanızın uygun sıcaklıkta, sessiz ve karanlık olmasına özen gösterin.
  • Yatmadan önce sıvı alımını azaltın.
  • Kafeinli yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
  • Tüm bunları denemenize rağmen gece uykunuzu alamıyorsanız, gündüzleri şekerleme yapmaya çalışın.

Hamilelikte uyku pozisyonlarını öğrendiniz. Hamilelik hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Important benefits of exercise during pregnancy

How should personal care be during pregnancy?

Ways to prevent illness during pregnancy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *